Torbalı Tıkanıklık Açma

İnsanların başının üzerinde çatısı olması her zaman çözüm olmuyor. Bir evde yaşamak için o eve iyi bakmak, bakımını düzenli olarak yapmak ve oluşabilecek herhangi bir sorunun önüne geçmek için dikkatli olmak gerekiyor. Yaşanılan ev ne kadar yeni olsa da evin herhangi bir kısmında sorunlar oluşabiliyor. Evlerde oluşan sıkıntıların en sık yaşananı ise tıkanıklık sorunları oluyor. Bu tıkanıklıklar banyo, tuvalet ya da mutfakta olabiliyor. Evin bu bölümlerinde lavabo ve tuvaletler bulunuyor ve buralar da gider boruları ile kanalizasyonlara bağlandığı için borularda bazen sorunlar oluşabiliyor.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo giderlerinde biriken atıklar zamanla atık suyun gitmesini engeller ve lavabo tıkanıklığı ortaya çıkar. Lavaboların tıkanmasının başlıca sebebi yağlı atıklardır, mutfakta ev hanımlarının yaptığı kızartma türü yağlı yiyeceklerin yağ kalıntılarının lavaboya dökülmesi tıkanıklığının oluşmasını sağlar. Yağ atıkları lavabo giderleri içerisinde donarak kaldığı için lavabo giderlerinin ağız kısmı daralır ve zamanla diğer atıklarda burada birikerek lavaboyu tamamen kullanıma kapatır. Yağlı atıkların dışında lavaboya atılan sebze ve meyve kabukları, kıllar, ekmek kırıntıları, çay posaları da tıkanıklığın başlıca etmenlerini oluşturmaktadır. Lavabo tıkanıklıklarına ilk çözüm olarak akla marketlerde satılan kimyasal lavabo açıcılar gelir. Lavabo tıkanıklığı eğer düşük seviyede ise bu kimyasal lavabo açıcılar işe yarayacak ve lavabonun giderini kısmi bir süre açacaktır. Fakat gider ağızlarının ve gider yolu tesisatı dar olarak tasarlanmış konutlarda ve lavabo tıkanıklığı kronik bir hale bürünmüş evlerde lavabo açıcılar kesin bir çözüm sunmayabilir.

Üstelik lavabo açıcıların devamlı kullanımında boru tesisatının tahribata uğraması ve zaman içinde yıpranması başınıza daha büyük sorunlar açabilecektir. Bu sebepten dolayı lavabo tıkanıklığının seviyesi büyükse ve sürekli tıkanıklık hali tekrarlanıyor ise tesisat alanında uzman teknikerlerden yardım almak gerekir.

Soda- Sirke Karışımı: Lavabo tıkanıklıklarına evde kendi doğal yöntemlerimiz ile de karşı koyabiliriz. İki yüz elli mililitre sodayı bir kaba boşaltıyoruz ve içine iki yüz elli mililitre kadar da sirke koyuyoruz. Tıkanık olan lavabo giderine hazırladığımız karışımı döküyoruz. Daha sonra yaklaşık yarım litre olan suyumuzu kaynama derecesinde kaynattıktan sonra sirkeli karışımı döktüğümüz gibi lavabo giderine döküyoruz ve bir süre lavabodan su akıtmıyoruz. Su kaynatma işlemini bir kez daha tekrarlayıp döktükten sonra lavabomuzun gideri büyük ihtimalle açılmış olacaktır. Bu işlemler sonrasında açılmayan tıkanıklıklar büyük kapsamlı olacağı için profesyonel destek almak gerekir.

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaşlar zamanla atıklardan ve yabancı maddelerden dolup, tıkanmaya başlar. Giderlerin en çok tıkanmasına neden olan yabancı maddeler atılan kullanılmış bezler, tuvalet kâğıtları, şişe, peçete ve diğer atıklar’dan oluşur. Günümüz şartlarında tuvalet ve banyo giderleri klasik yöntemler ile açılmamaya başlandı. Tıkanıklığı açan özel tasarımlı robotlar geliştirildi. Son teknoloji tıkanıklık açma cihazları ve tıkanıklık görüntüleme cihazları sayesinde pimaşlar da oluşan tıkanıklıkların açılması artık profesyonel yöntemler ile yapılmaya başlandı.

Pimaş ve gider tıkanıklıklarını açma makinelerinin çalışma prensibi şöyledir;

Tıkanıklık açma cihazı itme kabloları sayesinde tuvaletin veya banyonun giderlerinde çok derinlere kadar inebilir. Pimaşlar da tıkanıklık açma cihazı öncelikle tuvalet veya banyo giderinden aşağıya sarkıtılır ve tıkanıklığın olduğu yer tam anlamıyla tespit edilir. Tıkanıklığın olduğu bölgede tıkanıklık açma cihazı baskı ile temas ettikçe giderde yol alması güçleşir, cihazımızın zorlanmaya başladığı anda tıkanıklık derinliğine ulaştığımız bilinmelidir. Tıkanıklık açma cihazının uç kısmında bulunan aparat sayesinde tıkanıklığa neden olan cisim parçalara ayrılır veyahut bu cisim tıkanıklık açma cihazının uç aparatına takılarak yukarı çekilir.

Eğer yukarı çıkarılan yabancı cisimden kopan parçalar var ise veya tıkanıklığın devam etmesini sağlayan başka yabancı cisimler ve atıklar giderde kalmış ise bir kez daha tıkanıklık açma cihazıyla gidere inilir. Aynı işlemler tekrarlanarak giderin açılması sağlanır. Son bir kez giderin tıkanıklığının tamamen açıldığından emin olmak için tıkanıklık görüntüleme cihazı ile tıkanıklığın bulunduğu derinliğe inilir. Pimaşlarda ve giderlerde oluşmuş tıkanıklıkların kameralar sayesinde görüntü verileri alınır. Eğer pimaş ve gider tıkanıklıkları açılmışsa işlem başarıyla tamamlanmıştır. Bu tüm işlemleri gerçekleştirirken kırma ve dökme işlemlerine gerek kalmaz. Bu da kullanıcıların ekonomik tasarruf yapmalarını ve yüklü maliyetlerin altına girmelerini önler.

Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfak giderlerinde biriken atıklar zamanla atık suyun gitmesini engeller ve Mutfak tıkanıklığı ortaya çıkar. Mutfakların tıkanmasının başlıca sebebi zamanla birikmiş olan yağ birikintisi atıkların birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Mutfak tıkanıklıklarına ilk çözüm olarak akla marketlerde satılan kimyasal lavabo açıcılar gelir. Mutfak tıkanıklığı eğer düşük seviyede ise bu kimyasal lavabo açıcılar işe yarayacak ve mutfak giderini kısmi bir süre açacaktır. Fakat gider ağızlarının ve gider yolu tesisatı dar olarak tasarlanmış konutlarda ve mutfak tıkanıklığı kronik bir hale bürünmüş evlerde lavabo açıcılar kesin bir çözüm sunmayabilir.

Üstelik lavabo açıcıların devamlı kullanımında boru tesisatının tahribata uğraması ve zaman içinde yıpranması başınıza daha büyük sorunlar açabilecektir. Bu sebepten dolayı mutfak tıkanıklığının seviyesi büyükse ve sürekli tıkanıklık hali tekrarlanıyor ise tesisat alanında uzman teknikerlerden yardım almak gerekir.