Gürbüz Sıhhi Tesisat

Tesisat Temizleme

Kış aylarında kalorifer tesisatlarından en yüksek oranda verim elde edebilmeniz için tesisatınızın gereksinim duyduğu bakımı asla ihmal etmemeniz gerekmektedir. Nasıl bir binada yaşıyor olursanız olun, ya da binaların kaçıncı katında yaşıyor olursanız olun minimum 2 yılda bir defa tesisat temizleme işleminin yapılmasını sağlamalısınız. Aksi halde ısı açısından verim elde edemeyeceğiniz gibi yüksek maliyetli kalorifer tesisatı problemleri ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Günümüzde son teknoloji yardımı ile geliştirilen alet ve ekipmanlar sayesinde kaloriferlerin tesisat temizleme işlemleri son derece pratik ve kısa sürede yapılabilmektedir. Bu işlem esnasında evinizde herhangi bir kazı ya da delik açma gibi çalışmalar yapılmamaktadır. Ev sahipleri için son derece zahmetsiz bir çalışma yapıldığından çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasının da önüne geçilebilmektedir. Ancak tüm tesisat çalışmalarında olduğu gibi bu alanda da sadece profesyonel ve modern ekipmanları kullanan firmalara güvenmeniz gerekmektedir.

Tüm kalorifer tesisatı çeşitleri üzerinde kolaylıkla yapılabilen tesisat temizleme çalışmalarında en önemli aşama radyatör temizliğidir. Radyatör sistemi hız üzerine kurulu bir mekanizmaya sahiptir. Suyun devinim hızının yüksek olması maksimum düzeyde ısı elde edebilmenizi sağlarken, hızın düşük seviyede olması da bir o kadar ısı elde etmenizi önleyen durumlar arasındadır. Kullanılan radyatörler ise ne kadar kalite düzeyi yüksek ürünler olsa da zamanla kirlenir.

Suyun içerisindeki çamur, kir ve kireç zamanla radyatörlerde tıkanmaları beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda radyatörlerin iç bölümünde zamanla oksitlenme meydana gelmesi ve bu oksitlerin de tıkanmaları ortaya çıkarması en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Başarılı bir şekilde yapılan tesisat temizleme işlemleri esnasında radyatörler ilk günkü kadar temiz ve oksitsiz bir konuma getirildiğinden suyun dolaşımında yani ısı elde edilmesinde 2 yıl gibi bir süre sorun yaşanmamaktadır.

Ancak her 2 yılda bir mutlaka tesisat temizleme işlemlerinin tekrarlanması gerekmektedir. Unutulmaması gereken en önemli nokta radyatör ya da tesisat temizliklerinin mutlaka profesyonel ekipler tarafından yapılması gerektiğidir. Bilinçsiz bir şekilde kullanıcıların gelişigüzel yaptıkları temizleme işlemleri çok ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Çünkü ekipler bu işlemlerin tamamını özel makineler ve kimyasal maddeler kullanarak yapmaktadır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir