Gürbüz Sıhhi Tesisat

Peteklerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Kış aylarında en çok karşılaşılan sorunlardan biri, kalorifer ile ısınan bölgelerde, peteklerin geç ısınması ya da az ısınmasıdır. Petekler, kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde performans bakımından düşüş yaşanmasına yol açabilmektedir. Bu durumun kombi arızası ile genellikle bir ilgisi yoktur. Temel sorun petek temizliği işleminin yapılmamış olmasından ileri gelmekte ve peteğin iç tesisatında biriken kireç ya da kirin, su akışını yavaşlatacak düzeye gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Petek Temizleme Niçin Yapılır?

Peteklerden istenen performansın sağlanamaması sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte, bu soruna çözüm bulabilmek için petek temizleme işleminin yapılması şarttır. Petek temizliği yapılmaması, kireçli suyun zaman içerisinde kaloriferin iç sistemini sekteye uğratacak sorunlara yol açmasına neden olur. Özellikle İzmir gibi, suyu son derece kireçli olan bölgelerde kaloriferlerin verimli bir şekilde çalışabilmesi için her yıl petek temizleme uygulamasının yapılması şarttır.

Her Alanda Yapılabilir Mi?

Ev, iş yeri, fabrika, ofis gibi tüm alanlar için yapılması son derece önemli olan petek temizliği işlemi, modern yöntemler sayesinde hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Peteklerin sökülmesine gerek kalmadan, özel bir kimyasal bileşen ile peteklerdeki kir ve kireç temizlenmekte; aynı şekilde özel bir cihaz yardımıyla, petek içerisindeki kimyasal ve çözülmüş kir ile kireç peteklerden alınmaktadır. Bu işlem sayesinde, su akışı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebileceği üzere; ısınma da hem daha hızlı hem de daha fazla şekilde gerçekleşebilmektedir.

Petek Temizleme Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Petek temizliği yaptırılırken, dikkat edilmesi gereken tek nokta, hizmet alınacak firmanın profesyonel olması ve garantili yöntemler ile uygulama yapmasıdır. Amatör teknikler ile bu uygulamanın yapılması hem ciddi zaman kaybına neden olacak, hem de peteğin iç tesisatına zarar verebilecektir. Dolayısıyla bu noktada amatör firmalar ile çalışılmaktan kaçınılması önem arz ettiği gibi, profesyonel şekilde hizmet veren firmaların tercih edilmesi elzemdir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir