Petek Araları Temizleme

Petekler bizlere evlerimizde ısıtma konusunda oldukça büyük rahatlık sağlamaktadır. Hele ki doğalgaz sistemi ile birleştikten sonra kalorifer petekleri ısınmak konusunda kişilere çok daha büyük faydalar sağlamaktadır. Kışın soğuk aylarında kişiler diledikleri gibi kaloriferleri yakarak ısınabilirler. Doğalgaz ile olan sistem zaten başlı başına büyük bir rahatlıktır. Fakat bazen astımı ya da nefes darlığı olan kişiler kaloriferleri yaktıkları zamanlarda nefes almakta zorlanırlar. Ciğerleri sıkışır ve de nefes almaları zor hale gelir. Bunun sebebi kalorifer peteklerinin arasında biriken tozlardır. Aslında bu tozlar belli bir süreden sonra aralardan görünmektedir ki bu hiç de hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Beyaz peteklerin arasında görünen toz tanecikleri bizleri özellikle de bayanları oldukça rahatsız etmektedir. Bu sebeple de temizlemek isteği doğar.

Petek araları temizleme işlemini bir zamanlar insanlar kendileri yapmaktaydı ki hala daha kendileri yapanlar vardır. Bunun için kalorifer petekleri tek tek sökülür ve de banyoya götürülerek yıkanırdır. Bu inanılmaz zahmetli bir iş olduğu gibi kişileri de çok uğraştırmaktadır. Aynı zamanda kişilerde sakatlık bile oluşturmaktadır. Ancak artık tesisatçılar bunun için bir yöntem geliştirmişlerdir ve de artık oldukça masrafsız bir biçimde kalorifer petekleri temizlenmektedir. Birçok tesisatçı kuruluş bu konuda hizmet vermektedir. Hatta birçok tesisat kuruluşu petek aralarını temizleyen firma unvanını almıştır

Petek Araları Nasıl Temizlenir?

Petek aralarının temizliği aslında çok basit bir işlemdir. En fazla iki saat içerisinde biten bir işlemdir. Peki petek araları nasıl temizlenir?

  • Petek aralarının temizliği ilk olarak kalorifer peteğinin cinsine göre bir yöntem ile yapılır.
  • Eğer kalorifer petekleri demir döküm şeklinde olan kalorifer peteklerinden ise o zaman ilk olarak peteklerin üzerinde bulunan koruyucu mermer üzerinden alınmalıdır. Çünkü o mermer kişilerin petek aralarına ulaşmalarına engel olmaktadır.
  • O mermer alındıktan sonra bir buhar makinesi yardımıyla aralarda bulunan tozlar temizlenir. Buhar makinesi kişilerin elleri ile ulaşamayacağı hatta gözleri ile göremeyeceği yerleri bile temizler.
  • Petek arasını yıkama işlemi sırasında kalorifer peteğinin altına bir bez yayılmasında fayda vardır. Çünkü pislikler yere akabilmektedir.
  • Bu işlem sırasında petekler yerinden sökülmemektedir.
  • Modern şekillerde olan kaloriferlerde ise direkt buhar makinesi ile işlem yapılabilir.
  • Zaten bu şekilde olan kalorifer peteklerinin elde temizlenmesi çok zordur.
  • Buhar makinesi ile kolaylıkla temizlenirler.
  • Petek aralarını temizleme işlemi evlerdeki her odaya yapılabilmektedir. Tabi ki bu odalara banyo da dâhildir. Banyoda bulunan kalorifer petekleri temizlenirken buhar makinesi aynı zamanda fayansları ve derzleri de temizlemektedir. Yani eğer ki müşteriler isterlerse firmalar derz araları temizliği de yapmaktadır. Tesisat firmalarının verdiği hizmetler arasında fayans aralarını temizleme de bulunmaktadır.