Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Lavabo tıkanıklığı oldukça can sıkıcı, uzun süre beklersiniz lavabodaki sular gitmez, çatal bıçak, kürdan gibi ince uçlu bir cisimle gidere müdahale edersiniz yine açılmaz, sonra kendi haline bırakırsınız lavabonun keyfine göre ya açılır ya açılmaz. Bu tür tıkanıklık sorunları için bir kaç çözüm ürettik.

Peki Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur ?


 • 1. Yağlı bulaşıktan yıkamaktan tıkanır
 • 2. Yemek artıklarından dolayı tıkanır
 • 3. Gidere sert cisim kaçırılırsa tıkanır
 • 4. Çay çöplerini lavaboya atmak gideri tıkar
 • 5. İnşaat halindeyken pimaşlar da biriken moloz, harç, beton gibi sebepler gideri daraltmış olabilir
 • 6. Eski binalarda ki gider borularının zamanla daralmasından kaynaklı tıkanabilir

Peki Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur ?


 • 1. Lavabo tıkanıklığı için kullanılan bu tür kimyasalların kullanımı sonucu pimaş borulara zarar gelir, ne tür zararlardan bahsediyoruz ?
 • 2. Lavabo aç kimyasallar reaksiyona girdiği zaman ısınır ve borulara zarar verir, daha sonrasında boruları deler. Lavabo tıkanıklığı açma için önermiyoruz.
 • 3. Sürekli kullanılan lavabo tıkanıklığı açıcı ürünler boruları delince kötü kokular gelir.
 • 4. Basit ve ucuz yolla lavaboyu açmaya çalışmanız, ilerde daha fazla bütçenize zarar verir.

Tüm Lavabolar Aynı Anda mı Tıkanıyor ?

Lavabolarınızın biri tıkandığında diğer lavabolarda da tıkanma oluyor mu ? Eğer oluyor sa bina önündeki logar tıkanıklığı olabilir ve logar tıkandığı için lavabolarınız hatta tuvaletlerde dahi tıkanma görülebilir, logar tıkanırsa bina da ki tüm dairelerde tıkanıklık oluşabilir.

Lavabo tıkanıklığı açma için yapılması gereken pratik çözüm yolları nelerdir ?

 • 1. Yöntem : Pompa yardımı lavabo tıkanıklığı açma : pompa ile lavabolarınızı kolaylıkla açabilirsiniz, nalbur ve bir milyoncu tabir edilen eşya mağazalarından ucuza tedarik edebilirsiniz. Peki nasıl kullanılır, Pompayı lavabo giderine oturtun ve aşağı yukarı bir kaç kez hareket ettirin. Lavabonuzdaki tıkanıklığın hızlıca gittiğini göreceksiniz, lavabonuza dolan sular kısa sürede giderden akıp gidecektir.
 • 2. Yöntem : Karbonat ve sirke ile lavabo tıkanıklığı açma : bu maddeler bir araya geldiğinde doğal bir asit görevi görür, lavabo aç kimyasalları gibi borulara zarar vermez, Peki nasıl hazırlanır, 1-2 paket sirkeyi 2 poşet karbonat ile karıştırın daha köpürdüğünü gördüğünüz de lavaboya boşaltın ve ince bir cisimle, kürdan yada bir kalemle gidere müdahale edin, bir üst maddede ki pompa mevcutsa pompalayın, lavabo da ciddi bir tıkanma yok ise açıldığını suların giderden akıp gittiğini göreceksiniz.
 • 3. Yöntem : Askı ile lavabo tıkanıklığı açma : evet tel elbise askısını düz hale getirin, 15-20 santim kadarını gidere sokun ve aşağı yukarı hareket ettirin, tıkanıklık gidiyor mu?, mükemmel, ancak bu çözümlerin geçici çözüm olduğunu, tekrar tekrar lavabonuz tıkanıyor ise tesisatçıdan destek almanızı öneririz.

Kalıcı Lavabo Tıkanıklığı Açma İçin Hangi Çözüm Önerilir ?

Tuvaletle de görünen tıkanmalar lavabolarda da görülmekte, tıkalı olan giderlerin açılması için mutlaka kameralı su tesisatçısından destek almalısınız, Nedir kameralı su tesisatçısı ?, Tesisatın gider borularına kamera göndererek bakarlar, tıkana nesne nedir görürler, kalıcı bir çözüm için yapılması gereken ne varsa yapılır, gider borularının içi görüldüğünden içinde moloz harç beton gibi bir nesne var ise robot cihazla kırmadan zarar vermeden açılır, lavabo boru tıkanıklıklarında garatili çözüm arıyorsanız firmamızla iletişime geçebilirsiniz.