Gürbüz Sıhhi Tesisat

Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Ufacık bir su kaçağı yaşadığınız mekanda sizi yerinizden edebilir, uykularınızı kaçırabilir. Acaba nerede? Sorusunun cevabını bulabilmek için her yer yerinden oynayacak, günlerce temel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız su ile alakalı her işiniz duracak. Peki siz tüm bunların yerine daha kısa zamanda ve düzeniniz bozulmadan teknolojik cihazlarla yapılmasına ne dersiniz?

Su Kaçağı Neden Oluşur;

Su kaçağı genellikle eski tesisatlarının yıpranmasından oluşabileceği gibi yeni yeni tesisatlarda da hatalı malzeme kullanımı veya malzemenin basınca maruz kalışı sonucunda da oluşabilir. Su sızıntısı başlarda müdahale edilmemesi durumda ise oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Sızan su duvarlarınızda küfe neden olabilir, mekanın boyası kabarabilir ve evinizde veya iş yerinizde uzun süre geçmeyecek kötü kokulara neden olabilir.

Yaşadığınız binanın tesisatında su kaçağı sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorun sonrasında tüm su tesisatınızda değişiklik yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eski veya yeni tüm binalarda karşılaşılabilecek olan bu durum için birçok neden vardır. Özellikle doğru malzeme ve işçiliğin kötü olması bu sorunlara neden olmaktadır. Bu sızıntıların bir diğer gerçekleşme nedeni ise inşaat sırasında işçilerin su borularına zarar verme ihtimalleri gibi sorunlardan kaynaklanır. Su sızıntısı ise alt katın evinize şikayet etmek üzere gelmesi ile anlaşılabilir. Alt katın banyo tavan kısmında veya mutfak tavanında su kaçaklarına bağlı olarak küflenme meydana gelecektir. Bu ise ilk uyarı olarak karşılanabilir. Su sızıntısının bu durumu içinse evinizin zemin kısımlarını duvarlarını, mutfak ve banyonuzu mutlaka kontrol ettirmeniz gerekecektir. Bir kırmadan su kaçağı tespiti için gerekli olan şey ise her zaman iyi bir ekip olmalıdır. Geniş bir tecrübeye sahip ekipler mutlaka iyi bir müşteri potansiyeline sahip olmaktadır. Su kaçağının bulunda durumu genellikle makineler aracılığı ile olur. Ancak bu durumda gerekli olan makineler değil, bu makinelerden anlayan iyi eğitimli bir teknisyenin olmasıdır. Yardımcı bir faktör olan makineler ise bu konuda uzmanlara yardımcı olmaktan başka bir durum yaratmaz. Su kaçağı tespit işlemi ise birkaç saat içinde halledilmektedir. Fakat bunun için mutlaka işinin ehli kimseler ile çalışmak gerekir. Eksik bir hizmet alınmak istenmiyorsa özellikle dikkat edilmesi gereken bir konu olan teknisyenin tecrübesi için yanlış bir yerin tespiti sonrasında, size daha büyük zararlar doğabilir. Buna örnek verecek olursak 100 liraya su kaçağı tespiti yapan bir kişinin iyi bir hizmet vermesi beklenemez. Bunun nedeni ise bu fiyat içinde işçilik, garanti, bakım masrafa gibi masrafların hiç biri bulunmuyor.

Kırmadan Su Kaçağı Bulma yapabilmek için, öncelikle ucuz fiyat belirleyen firmalardan uzak durmak gerekir. Çünkü kameralı bir sistem ile işlemlerini yapmak yerine daha kolay yöntemler benimseyecektir. Bu ise sizi zarara uğratacaktır. Sızdıran yerin tespiti işlemi için öncelikle sızdıran bölgenin garantili bir şekilde bulunması gerekir. Buna garanti verecek tek şey ise kamera görüntüleridir. Bu görüntüler yardımı ile kaçağın yeri tespit edilecektir. Uzman ekipler tamir işlemi için gerçekleştirmek istediği yöntemi kaçağın büyüklük ve küçüklüğüne göre belirleyecektir. Eğer yöntem için bütün tesisatın değişmesi gerekecek ise bunun için kapsamlı bir rapor isteyin. Aksi halde eviniz kötü bir hal alabilir. Gelecek olan uzman teknisyenlerin tercihi kimyasallar yönünde olabilir. Bunlar ise su kaçağının bulunduğu yere temas ettirilerek, suyun sızdığı bölgenin tamiri gerçekleşir. Ancak genelde tercih edilen yöntem, bir veya iki fayansın kırılması yönünde olmaktadır. Bu ise duvarlarınızda minimum bir zarar demektir. Bu verilen zararda ekip tarafından onarılmaktadır.

Kırmadan su kaçak onarımı için robotlu bir sistem geliştirilmiştir. Bu robot gelen ekipte uzman bir kişinin yardımı ile kullanılır. Robotun sistemi ise işinizi kolaylaştırmak ve daha hızlı bir işlem yapmak üzerine gerçekleşmektedir. Bu kullanılan teknoloji ise ses dinleme robotu olarak bilinmektedir. Ses dinleme cihazı robot olarak sizi maddi bir külfetin altına girmekten ve milyarlar ödemenizden uzak tutacaktır. Robotla yapılan tespit sonrasında ise kaçak tespiti yapılarak onarma işlemine başlanır. Bu cihazların bir diğer türü ise elektromanyetik su tesisat borusu bulma cihazıdır. Bu cihaz sayesinden hiçbir duvarınız ve fayansınız kırılmadan işleme başlanır. Ses ile birlikte bulunan su kaçağı, boruların değiştirilmesi yöntemi ile onarılmaktadır. Gerçekleşen su kaçağının daha büyük zararlar vermemesi için öncesinden müdahale etmek gerekir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir