Gürbüz Sıhhi Tesisat

Kanal Açma

Kanal Açma

Günümüzde kırsal alanlardaki basit konutlardan şehirlerdeki apartmanlara, kamu binalarından fabrikalara kadar her yerde dolaşan kanallar ve kanalizasyonlar farlı boyutlarda milyonlarca borudan meydana gelmektedir. Bu ebatlarda bir sistemde kanallar çeşitli sebeplerden ötürü sık sık tıkanmakta ve işlevini yerine getirememektedir. Evlerdeki lavabo borularının tıkanması, su giderlerinin tıkanması, tuvaletlerin tıkanması, kanalizasyonların tıkanıp taşması gibi durumlarda kanal açma işlemi yapılmak zorundadır.

İnsanların kalabalık olarak bulunduğu ve sürekli insan sirkülasyonunun devam ettiği otel, hastane, restoran, kafe, bar, okul, kamu binaları gibi alanlarda meydana gelebilecek kanal tıkanıklıkları kısa sürede ciddi kirliliklere para, müşteri ve prestij kayıplarına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra iş gücünden, zamandan da yaşanan kayıp ile birlikte başlı başına bir problem olmaktadır. Kanal açma hizmeti veren şirketler alt yapı sisteminin, sıhhi tesisatın da bakımını yapmaktadır. Profesyonel ekiplerle çalışıldığı takdirde ciddi sorunlar, zaman ve nakit kayıpları yaşanmamaktadır.

Boruların tıkanmasına sebep olan insanların kasten ve ya yanlışlıkla attıkları, yağmur ya da taşkınlar sonucu sel suları ile gelen su içerisinde erimeyen maddeleri tespiti oldukça zordur. Kanal açma işlemi öncesinde tıkanıklığın kaynağını bulabilmek için metrelerce bazen kilometrelerce alan taranmak zorunda kalabilir.

Genellikle konutlarda ev hanımlarının ve küçük iş yerlerinde çalışanların boru tıkanıklıklarını açmak için kullandıkları lavabo açıcı ürünler suda eriyebilen organik maddelerde etkili olabilmektedir. Bu işlemin ardından tıkanıklığın devam etmesi durumunda profesyonellerden yardım alınması gerektiği anlaşılmaktadır. Kanal açma işlemi sistemli yürütülmesi gereken bir işlem olup işin ehli kişilerce yapılmalıdır. Yapılabilecek yanlış bir müdahale boruların çatlamasına, kırılmasına, alt yapı sisteminin bozulmasına, maddi kayıpların yaşanmasına sebep olabilir.

Atık su borularında meydana gelebilecek ufak bir kırılma ve ya çatlama sistemin tamamen işlevini yitirmesine sebep olmaktadır. Böyle bir durumda borunun geçtiği duvar ve ya zemin boru tespit edilene kadar kırılmakta, boru değiştirilmekte, kırılan alan yeniden başka ustalarca yapılmakta, kırılan duvarın ve ya zeminin geri kalanı ile uyumlu olabilmesi için zaman zaman tüm mahalin hatta konutun malzemesi yenilenmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için kanal açma işlemi için güvenilir şirketler ile çalışılmalıdır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir