Gürbüz Sıhhi Tesisat

Kalorifer Kaçağı Tespiti

Kalorifer Kaçağı Tespiti

Evlerde meydana gelen en büyük sorunlardan biri de kalorifer borularındaki kaçak ya da sızıntılardır. Genellikle kalorifer tesisatındaki suyun azalması, elde edilen ısı miktarında azalma veya daha marjinal belirtiler ile kendini gösteren bu durum günümüzde korkulan bir problem olmaktan çıkmıştır. Çünkü kalorifer kaçağı tespiti artık eskiden olduğu gibi konutların zeminlerinde onlarca farklı delik açılmasını ya da pek çok yerin kırılmasını zorunlu kılmamaktadır.

İlerleyen teknoloji yardımıyla kalorifer kaçağı tespiti işlemleri hem çok daha sürede hem de en az maliyet ile gerçekleştirilebilmektedir. Bir dönem sadece kaçağın yerinin tespit edilmesi için günlerce süren detaylı bir araştırma yapılması gerekiyordu. Kaçağın tespiti ise çok daha meşakkatli bir çalışmanın başlaması anlamına geliyordu. Oysa artık son teknoloji ekipmanlar kullanılarak yapılara hiçbir zarar verilmeden kaçak tespitleri kısa zamanda gerçekleştirilebiliyor.

Fakat tesisat üzerinde meydana gelen kaçağın ya da kaçakların tespit edilmesi sonrasında problemli olan yere müdahale edilmesi için elbette kırma ya da delik açma işlemleri yapılmaktadır. Zira kalorifer kaçağı tespiti sonrasında boruların kontrolünün yapılması ve sızıntıya neden olan borunun onarılması yahut değiştirilmesi için boru üzerindeki zeminin kaldırılması gerekmektedir. İşte bu noktada devreye yine özel ekipmanlar girmektedir. Modern yöntemleri kullanmayan ekipler tek boruya müdahale edebilmek için yaklaşık 3-4 metrekarelik bir alanı kırma gereksinim duyarken, modern yöntemleri tercih eden ekipler sadece 1 metrekarelik bir alanın kırılması sureti ile çalışmalarını gerçekleştirebilmektedir.

İşte bu nedenle kalorifer kaçağı tespiti çalışmaları sonrasında yapılan onarım çalışmalarında da tercihinizi her daim profesyonel ekiplerden yana kullanmalısınız. Özellikle kullanılan termal kameralar yardımıyla yapılan kaçak arama çalışmalarında konutunuzda meydana gelen ve henüz farkına varmadığınız su borusu kaçakları gibi nahoş sürprizler de meydana çıkmaktadır.

Dolayısıyla ekipler kaçak arama işlemleri esnasında bir anlamda binanızın genel olarak sıhhi tesisat kontrolünü de gerçekleştirmiş olurlar. Her türlü bina yapısı üzerinde yapılabilen kalorifer kaçağı tespiti çalışmalarında sadece bilgili ve deneyimli ekipler görev almaktadır. Zira kaçağın en gizli bölümlerde meydana geliyor olması halinde dahi ekipler durumu anında fark etmekte ve gerekli onarım çalışmasını en modern yöntemler ile gerçekleştirmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir